Середа, 22 Червня, 2022

Балаклею підірвали «свої ж» – офіційний документ

Ну, ось і все, поряд з виявленими фактами корупції в Укроборонпромі, в армії, в поставках матзасобів, фактів блокування виробництва харківської бронетехніки, ще один цвях у кришку труни репутації минулого режиму забили офіційні висновки Комісії Верховної Ради України. На підставі експертиз та слідчих дій комісія ВР визнала, що причиною катастрофи на артскладах у Балаклеї стали закладені в землю заряди. Офіційна версія з атакою дрона з боку Росії — не підтверджується. Причому «диверсанти діяли в умовах повної очевидності», пише kharkovyes.com.ua.

Вперше версію про те, що балаклеївські  склади замінували і підірвали солдати батальйону спецпризначення базується в Чугуєві, озвучила скандальна Надія Савченко ще навесні 2019 року. Знала це не тільки Савченко, але за запевненням депутата Арахамії, знали це і в СБУ і у військовій прокуратурі, і за запевненням представника фракції «Слуги Народу», слідчі зазначених структур саботували розслідування і не давали можливості об’єктивних експертиз. Також Арахамія нагадав, що в результаті вибухів на складах боєприпасів в Балаклії в 2017 році було втрачено боєприпасів на суму 12 мільярдів гривень. Він нагадав, що головна причина події, на якій наполягає СБУ – атака російського безпілотника.

Згідно з опублікованим документом на сайті ВР, тимчасова слідча комісія (ТСК) стверджує, що матеріали справи містять об’єктивні дані, які свідчать про відсутність у момент вибухів будь-яких літальних апаратів у районі Балаклеї. На підставі суперечливих фактів комісія ВР зробила клопотання вже колишньому генпрокурору про передачу слідства СБУ в іншу структуру. Але ще один теж колишній генпрокурор Руслан Рябошапка не задовольнив прохання народних депутатів.

Тоді комісія ВР призначила нову судову експертизу, доручивши її фахівцям Харківського НДІ судекспертиз. І експерти знову прийшли до висновку, що воронка на майданчику зберігання арсеналу №69 була викликана «фугасним дією направленого вибуху заглибленого в грунт заряду бризантної вибухової речовини». Згідно тексту висновків, після гасіння пожежі на території арсеналу «виявлено до 10 аналогічних воронок, що свідчить мінування».

За дорученням тимчасової слідчої комісії експертизу проводив Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз ім. М. С. Бокаріуса. Експерти показали, що «воронка в районі перших вибухів утворилася в результаті фугасної дії спрямованого вибуху заглибленого в ґрунт заряду бризантної вибухової речовини, до складу якого входили тринітротолуол (тротил, гексоген, пентаеритриттетранітрат (ТЕН), що характерно для підривних зарядів кумулятивно-фугасної принципу дії».

Далі в офіційному тексті йде довгий опис обставин специфічними термінами і формулюваннями з яких стає зрозуміло, що фугасні снаряди зазначеної моделі були закладені в два ряди в кількості 10 штук. Кожен фугас вагою як людина – 76 кг. При цьому у вказаний період часу на протязі декількох місяців функції «посиленої охорони» виконував нібито батальйон, який базується в Чугуєві.

Арахамія не стримує подиву: «…Це приблизно 760 кілограмів вибухівки, якщо везти мова про, наприклад, ТФО-1. І таких воронок було до десяти .. і акуратно в два ряди!!! закласти стільки кумулятивно-фугасних зарядів неможливо так, щоб це ніхто не побачив. При цьому, їх встановлення потребує спеціальних знань і навичок. Це дає підстави припускати, що все робилося в умовах очевидності для військовослужбовців частини і не за один день. Але в матеріалах справи немає, а ті, хто вели розслідування, за дивним збігом обставин, після цього отримали підвищення по службі».

 До 1 травня згідно із законом ТСК повинна надати повний звіт. При цьому комісія просить ще 6 місяців роботи, щоб встигнути повноцінно розслідувати вибухи на інших 4 об’єктах. Вже почалося розслідування щодо вибухів у Калинівці.