Вівторок, 28 Червня, 2022

Переподіл Харківщини

З високих київських кабінетів періодично надходять новини щодо процесу роботи над проектом укрупнення районів Харківської області. Паралельно існує робоча група і при ХОДА. Але ж Києву  не все видно, що відбувається на місцях. Тому початковий «київський» варіант чотирьох районів піддавався рясній критиці. За допомогою місцевої робочої групи було розроблено проект поділу Харківщини на дев’ять районів, але з якихось параметрах це не влаштувало «київську» групу. Днями прозвучала компромісна ідея – пропонується вибрати схему поділу регіону на сім районів. Далі розповість kharkovyes.

Європа нам не в приклад?

У Міністерстві регіонального розвитку стверджують, що керуються прийнятою в європейських країнах методикою формування муніципальних одиниць. Зокрема це рівномірність бюджету і віддаленість від адміністративного центру. Субрегіональні одиниці повинні мати рівень бюджету в умовах Харківщини близько 2 млрд.грн. і включати в себе близько 250 селищ і сіл. Але Європа Європою, а в реальностях нашої інфраструктури і дефектів соціального розвитку з часів Союзу «імпортні шаблони» накладати на нашу реальність не зовсім коректно. Для того щоб створити європейські умови треба спочатку капітально і фактично заново зробити тисячу кілометрів внутрішньообласних доріг, що б адміністративний центр реально виявився логістично доступний всім жителям укрупненого утворення .

Пропозиції столичних експертів часто не влаштовують місцевих керівників. Особливо піддається критиці варіант з чотирьох районів. Адже виходить очевидний перекіс за чисельністю населення. 658 тис. осіб району Харківського – це в три, чотири рази більше, ніж населення по Куп’янському, Ізюмському та Первомайському районах. Жителі, схвильовані цим питанням висловлюють занепокоєння в коментарях з приводу того, що до райцентру доведеться добиратися 60 кілометрів. Проти такої схеми висловлювався і голова Харківської облради Сергій Чернов.

Думки щодо перерозподілу. Ускладнення чи оптимізація?

Нижче ми зібрали кілька думок, висловлених жителями і керівниками міст області.

Опір будь-яким запропонованим схемам надають жителі Люботина. Якщо якийсь район об’єднає всі передмісті, то чому він повинен називатися саме «Харківський». Таке місто як Люботин, на думку багатьох люботинців повинно бути райцентром, а не якимось позаштатним містечком. Все таки 25 тисяч жителів, вузлова станція, будується лікарня інтенсивного лікування. Мер Люботина наполягає на необхідності відправити в робочу групу ХОДА свого представника. До того ж ще недостатня законодавча база, що б приймати рішення про входження або невходження в новоутворені райони. Люботин до 1993 року був у складі Харківського району а потім отримав статус міста обласного підпорядкування.

«Не пощастило» в одній з нових схем місту Первомайському. Місцевих жителів і мерію засмучує те, що їх пропонують позбавити статусу райцентру. Микола Бакшеев, мер Першотравнева висловлював свої обурення: «30-тисячне місто вводити до складу Зміївського району досить абсурдно, місто має свою повноцінну структуру, має переваги в порівнянні з інфраструктурою Змієва, ми місто обласного підпорядкування і я сподіваюся ці проекти буде ще неодноразово переглянуто» .

Звичайно ж проти ініціативи  чотирьох районів не заперечують чиновники районів, які будуть центральними. Зокрема голова Красноградської райадміністрації Євген Третьяков вважає і такий варіант прийнятним. Керівник упевнений, що район за будь-яких обставин укрупнення буде твердо стояти на ногах.

Чого очікувати в процесі трансформації області? По-перше, повинна бути прийнята ще сама законодавча база, що визначає повноваження керівників районів в новому форматі. Так само не регламентовано поки, якими саме процедурами будуть передаватися повноваження від минулих райцентрів новим.

Перший квартал 2020 року має прояснити багато в цих питаннях. Ухвалення законодавств з питань укрупнення буде розглядатися напевно в лютому. Також повна підготовка до процесів укрупнення почнеться з процесом завершення створення ОТГ по всій території області. Граничні терміни цього процесу також встановлені в 2020 році. Нагадаємо, що громади, які не змогли самостійно вирішити проблеми об’єднання буде в наказовому режимі затверджуватися з Києва.

1