Субота, 25 Червня, 2022

Як активісти українізують Харківщину

Сьогоднішня ніч ознаменувалася «бойовою» вилазкою групи радикальних активістів Зміївського району. Далі розповість kharkovyes.

Війна фарб

Війна кольорів та назв – дуже характерний фактор для північно-східної України. Саме в цьому регіоні радикальні патріоти України постійно бачать підступи в дрібницях навколишнього середовища, і стверджують, що каверзи з боку певних осіб місцевої влади існують. Уявіть, десь в центральній або Західній Україні перефарбували міський покажчик свіжою фарбою схожою на колір місцевого герба поверх вицвілого жовто-блакитного, ну і що – автентично і звично, а навколо і так повно національних символів і місцева влада в антиукраїнських рухах себе не проявила . Але тільки для Харківщини ось це «ну і що» не проходить.

Для невідомих активістів минулої ночі це був «бій» за відстоювання національних символів. В діях місцевої влади і місцевих комунальників вони угледіли політичний підступ, спрямований на придушення проявів патріотизму. У період заключних осінніх робіт з благоустрою міста співробітники комунальних служб Змієва перефарбували дорожню стелу з назвою міста в яскраво червоний колір. До цього величезні літери назви міста мали жовто-блакитний дизайн, трохи вицвілий, але знаковий. Червоний колір, дійсно, абсолютно не властивий місцевої евтектиці, козацький дизайн – це малинові кольори, бордові відтінки в поєднанні із зеленим фоном або елементами кольору під «золото», тобто жовтим.

Невідомі активісти ретельно і професійно підготувалися, щоб під покровом ночі протягом декількох хвилин надати дорожньому вказівнику патріотичні кольору. Як свідчать в соцмережах очевидці, що проїжджали повз – кілька людей використовували професійне обладнання, переносні компресори, професійні пульверизатори і працювали дуже вміло і неймовірно швидко.

Акція має також і офіційну сторону. Представники місцевої патріотичної організації створили петицію на адресу міськради «Зміїв – це Україна» зі зверненням офіційно надати дорожньому знаку проукраїнський дизайн. Петиція успішно набирає голоси, але до її закінчення і розгляду в лютому наступного року у когось терпіння чекати не вистачило.

Подібна війна фарб по Харківщині відбувалася ще в інших населених пунктах. Зокрема пару років скандальна ситуація була зі стелою назви міста Мерефа. Знову таки місцеві комунальники перефарбували вицвілі жовто-блакитні тони в яскраво червоний з білим. Місцеві патріоти самостійно за свої гроші швидко перетворили червоний постамент під прапор УПА, домалювавши чорну смугу, а буквам акуратно повернули жовто-блакитний дизайн.

Щось подібне в минулі роки відбувалося і з величезними буквами міста Харкова, які вітали автомобілістів на в’їздах місто з боку окружної.

6

Війна назв

Зведення по «українізації» області доповнилися вчора, 11 грудня, офіційним повідомленням з Інституту Національної пам’яті по Красноград.

Виявилося, всі ці роки успішно переховувався від декоммуннізаціі ціле місто Красноград Харківської області. Тільки зараз до нього дійшли руки активістів організації «Світанок». Старожили згадували і розповідали обставини перейменування райцентру в 1920-і роки. Активісти ініціювали звернення до Інституту Національної пам’яті і отримали відповідь, що офіційний запит направлений в архіви, що б отримати документи обставин перейменування. Як тільки відповідь буде отримано, і підозри підтвердяться, буде ініційована процедура щодо повернення районному центру старовинної назви Костянтиноград. Краснограду вдалося до сих пір уникнути радикального перейменування з двох причин. По-перше сама ця назва часто не пов’язана з подіями комуністичного перевороту, приставка «Червоно-» використовувалася в усі віки в назвах населених пунктів, маючи на увазі сенс «красивий», «видатний». По-друге, Красноград в момент перейменування в 1923 році підпорядковувася до Полтавської губернії.  Отже харківським патріотичним краєзнавцям документи на очі не попадалися, оскільки знаходяться в полтавському архіві.

Місцеві жителі знайшли відомості про те, що існують документи, котрі вказують на те, що  Красноград був названий на честь ордена Трудового Червоного прапора 26 березня 1923 року в період «червоного терору».

«Як тільки формальності будуть виконані, будемо ініціювати громадські слухання в місті про нову назву, тому що попереднє має імперське забарвлення», – написали активісти.

6