Вівторок, 28 Червня, 2022

Перебіг реформи самоврядування. Що вже пройдено та у якій точці ми зараз?

 

Голова Харківської облради і Президент Української асоціації районних та місцевих рад Сергій Чернов на прес-конференції у харківському прес-клубі поділився своєю думкою про стан речей у процесі реформи місцевого самоврядування. Вибрали найголовніше, пише kharkovyes.com.ua.

Хронологія подій

1

Цей процес триває вже майже шість років, навесні 2014-го уряд почав працювати над створенням і затвердженням концепту перетворення місцевого самоврядування та реорганізації місцевої влади взагалі. Світова політична спільнота досить добре оцінила роботу уряду. Вже у 2017 році була розроблена повноцінна дорожня карта з реформування, та на думку Сергія Чернова відповідність нинішніх дій до плану понад дворічної давнини можна вважити катастрофічно низькою.

Велика кількість часу була витрачена на прийняття чисельних нормативно-правових і законодавчих актів, проте найголовніші проекти щодо засад адміністративно-територіального устрою України, службу у новостворених органах та багато інших законопроектів і досі є неухваленими. Однак є і прогрес: зараз існує велика кількість ОТГ, що утворилися через прийняті закони, завдяки яким громади можуть формуватися на самостійних засадах, об’єднуватися з іншими, або приєднувати окремі населені пункти, навіть якщо це інший район. 

Невирішені проблеми

Та залишається питання щодо спроможності громад. Ситуація складається таким чином, що оптимально для створення громади кількість її населення рекомендовано має становити від п’яти тисяч людей, та не завжди серед цих п’яти тисяч є кваліфіковані кадри, котрі зможуть забезпечити ефективне функціонування громади. Стосується якісне питання й інших факторів, зокрема фінансів, матеріального і інфраструктурного забезпечення. Також через деякі особливості регіонів були виникли громади, що об’єднували в собі 3-4 тисячі жителів, через що знайти необхідні кадри було ще важче.

Державний фонд регіонального розвитку спочатку виділяв кошти у розмірі приблизно десяти мільйонів гривень кожній новоутвореній громаді. Піковий момент настав коли кількість громад перевалила за тисячу і було прийняти рішення не надавати кошти спроможним громадам, а більшість з того, що вдасться зекономити таким чином, переспрямувати у більш потребуючі цього місця. Через це вже незалежні від фонду громади швидко втрачали свою спроможність. Тому варто було розробити нормативно-правовий акт, який би вирішив проблему.

Час поспішати?

Cергій Чернов також додає, що взагалі планувалося проводити місцеві вибори, які відбудуться цього року вже за повністю новим та відмінним від попереднього адміністративно-територіальним устроєм. Досягненню цієї мети, на думку Президента асоціації, заважає конкуренція, що утворилася між місцевими адміністраціями та місцевими громадами. Аби пришвидчити процес повного реформування треба якомога скоріше приймати зміни до Конституції. На це в законотворців є трохи більше ніж пів року.