Субота, 25 Червня, 2022

Конфлікти і непорозуміння перекрою Харківської області

Область більше не буде такою, як раніше. Територіальна реформа, проведена за методикою Євросоюзу повністю зруйнує стереотипи держуправління адміністративними одиницями. На відміну від більшості областей Харківщина виявилася дуже не очевидна з можливих варіантів. Приміський щільний конгломерат і по населенню і по інфраструктурі. А дальні райони – малонаселені, але мають свою самобутність. Далі на kharkovyes.

Історично склалося переважання в районах певних традицій і специфіки складу населення. Є райони, що зберегли народний етнос українських традицій, є індустріалізовані райони, в яких здебыльшого живуть нащадки переселенців 1930-х з далеких регіонів. Чугуїв –«військове містечко», в якому так і залишилися жити з часів СРСР ты, що приїхали з усіх просторів неосяжної імперії. Люботин – російськомовний, а в Богодухові багато української мови, особливо серед старшого покоління. Нова Водолага стверджує, що по культурі ніяк не сумісна з Красноградом. Зміїв не уявляє як можна побрататися з Чугуєвим.

І якщо по більшості районів питання входження їх «в інший район» підтримували представники влади та депутати, то в Богодухові активно заперечують керівні особи державних структур управління.

Голова Богодухівської райради Володимир Шаров під час публічного обговорення проекту сказав:

«Богодухів рівновіддалений від усіх населених пунктів, він знаходиться в центрі району. Люботин знаходиться на околиці району, і це незручно. Що стосується історичного моменту: раніше і Краснокутський, і частину Золочівського району входили до складу Богодухівського району. Ми спілкувалися з ними, вони кажуть, що їм не підходить Люботин». У боротьбу проти Люботина долучилися місцеві депутати, вони звернулися до депутата облради Миколи Пушкаря, той звернувся з листом до прем’єр-міністра і попросив зробити центром Богодухів.

Люботинський міський голова Леонід Лазуренко говорить майбутнім землякам:

«Місто Люботин відповідає всім вимогам. Ми будемо більш продуктивними і будемо працювати для того, щоб наш район був краще. Більшість голів ОТГ схиляються до того, що Люботин більше підходить. Траса Київ — Довжанський проходить поряд, є великий залізничний вузол, це дає можливість всім зручно приїхати в центр району».

Також проти входження в Чугуївський район заперечує райрада Змієвського району.

Голова Зміївської райради Тетяна Тимофєєва стверджує:

«У нас немає транспортного сполучення з Чугуєвом, туди немає дороги з твердим покриттям. У нас ніколи не було зв’язків з Чугуєвом. Наприклад, з Тарановки до Чугуєва їхати 83 кілометри.Наша пропозиція: Зміївський район об’єднати з Балаклійського район і додати Безлюдівський ОТГ з Харківського району».

Але Міністерство регіонального розвитку важко переспорити.  Один з авторів територіально розподілу районів області, віце-президент Асоціації органів місцевого самоврядування Харківської області Микола Тітов сказав:

 «150 тисяч в одному районі – це рекомендації Євросоюзу і Мінрегіонрозвитку орієнтується на них, тому що були прецеденти, коли в маленьких областях намагалися створити дуже багато районів.  Наша особливість: велика площа територій та невелика щільність населення.  Ми змогли переконати Мінрегіонрозвитку в тому, що Красноградський і Куп’янський райони не набагато менше за населенням, ніж 150 тисяч.  Зате всі інші критерії були витримані.  У нас 93% населених пунктів розташовані від центру в радіусі 60 км, а 78% взагалі в межах 30 км, це один з кращих показників в Україні.  Бюджет буде приблизно однаковим зведений, усюди буде приблизно по 70 шкіл».

Державні адміністрації в нинішніх 27 районах залишаться працювати до кінця 2020-го року, за цей час вони повинні будуть передати повноваження в нові центри.  Пізніше на їх місці, швидше за все, будуть представництва нових районних адміністрацій або префектів, якщо їх інститут буде введений.