Субота, 25 Червня, 2022

Слідами «мовних» протистоянь під ХОДА

Харків місто унікальне. Тут може відбуватися те, що в інших містах нікому не прийде в голову. 27 січня з 11 ранку під стінами обладміністрації було гаряче і цікаво – російськомовні боролися з російськомовними  за українську мову. «Опозиційний блок за життя» анонсував акцію на захист російської мови. Приводом став прийнятий новий закон про освіту, який має на увазі збільшення відсотка викладання предметів українською мовою по мірі переходу з класу в наступний клас, при цьому залишаючи можливість отримати початкову освіту якою завгодно мовою, пише kharkovyes.com.ua. Але це був тільки привід, редакція проаналізувала коментарі в місцевих пабліках і помітила стійку думку харків’ян, що мовне питання самих же організаторів «проросійської» акції зовсім не цікавить, справа в майбутніх виборах, але про це трохи нижче.

Незважаючи на мотиви одіозного «опозиціонера» Андрія Лесика і його нечисленної масовки, патріоти вирішили провести акцію, збираючи свою локацію у дверей ОДА. При цьому за настроєм деяких молодих учасників було зрозуміло, що опозиціонерам буде влаштовано «загін». В оточенні сотні поліцейських зібралося три-чотири сотні людей під усіма можливими в місті проукраїнськими прапорами організацій: «Ветерани АТО», «Національний корпус», «Національні дружини», «Правий сектор» та інші. Причому більшість учасників, природно, спілкувалися з «опозиціонерами» і вигукували гасла переважно російською мовою.

«Харківський абсурд» важко зрозуміти людині, далекій від Харкова. По-перше: додуматися захищати російську мову в російськомовному місті, в якому 80-90 відсотків навіть патріотів України розмовляє в побуті російською, розуміючи, що мовне питання зовсім не відноситься до реальних проблем і причин протистояння Кремля з Україною. По-друге: уявіть ступор туриста американського, японського або якогось з далекої країни, далекого від політики, який раптом стає свідком всього цього і просить гіда пояснити що відбуваються. І чує у відповідь:

«Це російськомовні патріоти України російською мовою кричать проти організаторів акції на захист російської мови».

Акція «опозиціонерів» закінчилася через три хвилини після початку. Частина українських патріотів зробила масований рух в сторону «захисників», сталася невелика штовханина з уприскуванням сльозогінного газу, представників ОПЗЖ поліція посадила в автобус і відвезла з площі.

Скоро вибори. Вибори з дуже скандальними протистояннями основних кандидатів

Якщо узагальнити думку харків’ян в коментарях на Фейсбуці з приводу того, що відбувається, то більшість схиляються до того, що Лесик набирає рейтинги на аудиторії «любителів Росії і Радянського Союзу», що б зіграти цим відсотком голосів імовірно на стороні Кернеса, або відкрито агітуючи за нього, або відтягуючи голоси у його головних конкурентів. «Експерти» пишуть в коментарях, що Кернес радий був би вже піти на заслужений відпочинок – але Олександр Фельдман загрожує йому горою кримінальних справ, якщо зійде на крісло мера. Інші у відповідь заперечують, що саме Лесик може зіграти на користь Фельдмана, оскільки у нього з Кернесом були сильні прилюдні конфліктні ситуації. Вибори мера обіцяють бути складними, і, судячи з усього, переможця визначить різниця лише в кілька відсотків, адже багато проукраїнські налаштованих харків’ян заперечують проти обох названих кандидатів.

А водія поліцейського автобуса попросили відвезти «захисників мови» в ліс, щоб їх більше ніхто не побачив, при цьому слідом звучали вигуки російською мовою: «Ану, давай, уматывай отсюда» і «чэмодан-вокзал-Росія».