Субота, 25 Червня, 2022

Додекомунізація в Харкові

Харків до сих пір «пожинає» наслідки першої соціалістичної столиці республіки. На карті і в архітектурі продовжують виявлятися елементи будівель, зображення і назви непримітних локацій, що носять привид комунізму. Харків в 1930 роки особливо піддався ідеологізації в масовому комуністичному будівництві, розповідає kharkovyes.

Міська комісія з питань топоніміки та охорони історико-культурного середовища нарешті добралася до скверика, відомого в народі як «Ленопарк». Про це повідомила прес-служба Харківської міськради. Розташований сквер в непримітному районі, колись називався Ленінським, нині Холодногорський. Точна назва географічного місця – «Ленінський парк» – ніде візуально не позначалося, тільки на картах. Характерно, що вулицю комуністичного персонажа перейменували відразу на вулицю Волонтерську, а ось скверик не помітили.

«З огляду на те, що ця назва суперечить закону про декомунізацію і взагалі нинішній імені адміністративного району, пропонується назвати цю зону рекреації  «Холодногірським сквером», – повідомив відповідальний секретар комісії Олексій Хорошковатий.

З об’єктами, що  перебувають у комунальній власності питання вирішуються іноді і повільно, але з офіційним результатом. Інша справа з територіями, які опинилися приватизованими. Лідер громадської організації «Світанок» Вадим Поздняков в кінці 2019 року поставив категорично питання про знесення пам’ятника Леніну на території колишньої взуттєвої фабрики недалеко від центру міста. Ідейного борця ймовірно найбільше обурило те, що статуя підтримувалася в порядку і була навіть зовсім недавно красиво пофарбована. Колишня парадна алея до пам’ятника забудована високим парканом, через який видніється тільки голова. Територія приватизована декільком власниками, і дуже складно розібратися, хто зараз є фактичним власником, по-друге, що б потрапити на територію з пам’ятником, треба пройти через територію іншого власника. По-третє – велика частина приміщень на території «законсервована» і ворота постійно закриті – декомунізаторам важко застати людей, з якими можна поговорити про те «добивання» вождя пролетаріату.